top of page

הרצאות על תיאטרון

מגוון הרצאות בנושאים שונים המספקים הצצה מרתקת אל תוך תוכו של עולם התיאטרון

על שלל אישיו המפורסמים, מחזותיו הגדולים והדרמות הסוערות - על הבמה ומאחורי הקלעים.

 

ממוסדות התרבות בהם אני מרצה:

 

 

 


*ניתן להזמין הרצאה בודדת או מספר הרצאות מתוך הסדרה וכן להזמין הרצאה חדשה

*מועדון הסגל של אוניברסיטת תל אביב

*"החוויה התיאטרונית"- קורס אקדמי של תיאטרון באר שבע

  בשיתוף אוניברסיטת בר אילן ומכללות הדרום

*השתלמויות של משרד החינוך

* ערבי תרבות בספריות

* פסטיבלי תיאטרון בעולם

*ההרצאות קלילות, מתובלות בסיפורים אישיים ופיקנטריה ומיועדות לקהל הרחב המתעניין.

כל הרצאה מלווה בקטעים מצולמים מתוך הצגות בהשתתפות מיטב השחקנים.

* ניתן להזמין הרצאות עומק אקדמאיות לקהל המתמחה בתחום התרבות.

דוגמאות להרצאות בודדות

תהליך הכשרת השחקן

הצצה מסקרנת אל התהליך המפרך של הפיכת אדם צעיר ומוכשר לשחקן מקצועי: מבט על טכניקות כניסה לדמות, פיתוח קול וגוף, הקניית מיומנות עמידה על במה, התגברות על פחד קהל, קטיפת אודישנים ועוד.. 

ממחזה להצגה -

תפקיד הבמאי בתיאטרון

כיצד קורה הקסם בו אסופת דפים קורמת עור וגידים והופכת להצגה? מהם השלבים השונים? אילו מהמורות יש בדרך?  בהרצאה מרתקת על תפקיד הבמאי בתיאטרון נצא יחד למסע מרתק בתחנות השונות של בריאת ההצגה.

מגולדפאדן ועד גורדין -התאטרון היהודי הנודד

סיפורן המרתק של להקות התיאטרון היהודיות שנדדו במהלך המאות ה19- וה- 20 ברחבי  אירופה. כיצד התפתח תיאטרון ה'שונד' ה"נחות" לכדי תיאטרון יהודי? כיצד הפך אברהם גולדפאדן ל"שיקספיר היהודי"? כיצד טלטלו המחזות "מירל'ה אפרת" ו"אוריאל אקוסטה" את העולם היהודי? כל זאת ועוד בהרצאה על התקופה הסוערת ביותר בתולדות התרבות היהודית-חילונית.

חנה רובינא -

האישה והאגדה

הרצאה על המלכה האם של התיאטרון העברי, חנה רובינא: חייה הסוערים, תפקידה הגדולים, אהבותיה הנואשות ויחסיה המורכבים עם חבריה לבמה. ההרצאה מביאה בד בבד גם את סיפורה המרתק של הקמת "הבימה".- הקבוצה הקטנה שייסדה את  התיאטרון הלאומי.

סדרת הרצאות

גדולי המחזאים בהיסטוריה - מסע מסביב לעולם: סדרת הרצאות, על קו התפר שבין היסטוריה ותיאטרון, העוסקת במחזאים ששינו את פני התיאטרון העולמי. כל הרצאה נסובה סביב מחזאי אחר ומספרת על כתיבתו, חדשנותו, חייו האישיים ואגב כך את סיפורה הסוער של הארץ בתקופה בה חי ויצר.

Chekhov.jpg

אנטון צ׳כוב - רוסיה

״לגלות מחדש את צ׳כוב

גדול המחזאים והסופרים הרוסיים היה אדם שחי כל חייו בקונפליקט מתמיד: "רפואה או תיאטרון? כתיבת קומדיות או דווקא דרמות נוגעות ללב?" בהרצאה זו נחשף לנפשו הדרמתית, לתחושה שאינו מובן, לזוגיות המקצועית עם סטניסלווסקי ולרומן הסוער עם השחקנית אולגה קניפר שהוליד חלופת כתבים מרתקת.

 

*במהלך ההרצאה יוקרנו קטעים מתוך "הדוד וניה" ו"שלוש אחיות".

חנוך לוין - ישראל

״הומניסט או מיזנטרופ״

מולייר - צרפת

״הליצן העצוב״

בהרצאה זו נתוודע לגדול מחזאי צרפת , מהכישלונות בתחילת דרכו והקמת להקת שחקנים נודדת, דרך החברות עם לואי ה-14, מלך השמש, וההצלחה שבאה בעקבותיה ועד הגשמת חלומו - למות על הבמה!


*במהלך ההרצה יוקרנו קטעים מתוך הסרט "מולייר" וההצגה "טרטיף".

ויליאם שייקספיר - אנגליה

״אגדה ומסתורין״

המחזאי הגדול והמפורסם ביותר בעולם היה ונותר דמות כה מסתורית עד שאגדות ותיאוריות קונספירציה שונות מלוות את דמותו ויצירותיו כבר 400 שנה. סיפורו של שייקספיר והתיאטרון שלו הוא גם סיפורה של מדינה שהתחילה את הרנסנס במלחמות רוויות אגו, שנאה ודם. בהרצאה זו נספר על חייו, הרומנים הגדולים, הקמת תיאטרון הגלוב האגדי, המריבות עם הכנסייה ומקורות ההשראה לכתיבת המחזות המפורסמים ביותר בעולם.


*במהלך ההרצאה וקרנו קטעים מתוך "רומאו ויוליה", "המלט" ו"חלום ליל קיץ".

פדריקו גרסיה לורקה - ספרד

״סערה ספרדית״

Sophokles.jpg

סופוקלס - יוון העתיקה

״הולדת הדרמה״

אבי התיאטרון המערבי. היה מחזאי, מדינאי וכהן מחונן. מושא הערצתו של אריסטו. סיפורו של סופוקלס הוא סיפורה של אתונה במאה החמישית לפני הספירה. עיר שוקקת חיים ותרבות, אך נתונה לצרות מבית ומחוץ. בהרצאה זו נחשף להולדת התיאטרון המערבי, לתחרויות הדרמה ההמוניות , ליריבויות המרות, להשפעה הגדולה של הדרמה על דת ומיתולוגיה ונגלה כיצד כל זה לא היה קורה ללא חגיגות היין ואהבת השתייה של היוונים.

 

*במהלך ההרצאה יוקרנו קטעים מתוך ההצגות "אנטיגונה" ו"אדיפוס המלך".

היפוכונדר, פרובוקטור, שונא אדם, נביא... נדמה כי אין כמעט כינוי שלא הודבק למחזאי השנוי ביותר במחלוקת בכל תולדות התיאטרון הישראלי. בהרצאה זו נדון במחזותיו הפוליטיים ובאש שמשך אליו בעקבותיהם וכן בקומדיות הפרועות , בפזמונים ובהומור המיוחד שלו. בתום ההרצאה נערוך דיון קצר - האם אופי כתיבתו של חנוך לוין מקורה בשינאת הבריות או דווקא באהבת אדם?

 

*במהלך ההרצאה יוקרנו קטעים מתוך" חפץ" ,"אשכבה" ו"את, אני והמלחמה הבאה" ויושמעו פזמונים שכתב.

ארתור מילר - ארה״ב

״החלום האמריקאי - ושברו״

במהלך קריירת כתיבה מופלאה, שנפרסה על פני מרבית המאה העשרים, ביסס עצמו ארתור מילר כשופרו של האיש הפשוט. מחזותיו "כולם היו בני" "מראה מעל הגשר" ו"מותו של סוכן", המציגים את שברו של החלום האמריקאי דרך התפרקות מוסד המשפחה, היכו גלים ועוררו טלטלה עזה באומה האמריקאית ובעולם כולו. גם חייו האישיים של מילר מסמלים את ההתפכחות האמריקאית- יהודי, בן למהגרים מפולין שבנה לאט את דרכו לפסגה, נחשד בקומוניזם וכמעט איבד הכל, התחתן שלוש פעמים, התגרש פעמיים וייזכר לעד כבעלה של מרלין מונרו .


*במהלך ההרצאה יוקרנו קטעים מתוך: "מותו של סוכן", "כולם היו בני" ו"מראה

מעל הגשר.

המחזאי הספרדי הגדול ביותר. היחיד שהצליח לשלב רומנטיקה ממיסה יחד על ביקורת חברתית סוערת.  השילוב בין דעותיו הפוליטיות, חדות לשונו ואופיו המוחצן עוררו עליו את זעם המשטר ואכן הוא הוצא להורג על ידי אנשיו של פרנקו בתחילת מלחמת האזרחים בספרד והוא בן 38 שנים בלבד. בהרצאה זו נכיר את ספרד הסוערת דרך עיניו של המחזאי והמשורר הסוער ביותר שידעה ארץ זו.

*במהלך ההרצאה יוקרנו קטעים מתוך: "בית ברנרדה אלבה" ו"ירמה".

ברטולד ברכט - גרמניה

״ברכט הסכינאי״

הקמת הקולקטיב התיאטרלי המפורסם, המצאת התיאטרון האפי, הרומן האומנותי עם קורט וויל ועשרות הרומנים הרומנטיים עם נשים וגברים גם יחד. הבריחה מגרמניה הנאצית, הנדודים בעולם, הסכסוך עם ה- F.B.I וההאשמות בגניבה ספרותית. הרצאה על ברטולד ברכט- גאון והומניסט שחייו היו סוערים לפחות כמו מחזותיו ושיריו.

 

 

*במהלך ההרצאה יוקרנו קטעים מתוך "אמא קוראז'" ו"סבלו ומצוקתו של הרייך השלישי" ויושמעו שירים מתוך "אופרה בגרוש".

shakespeare.jpg
Moliere.jpg
bertolt-brecht.jpg
lorca.jpg
miler.jpg
levin.jpg

THEATRE DIRECTOR + WRITER

bottom of page